7 wskazówek dotyczących lepszego raportowania lokalnego SEO

Spraw, aby Twój raport był kompleksowy dla lokalnych klientów biznesowych. Oto jak skonfigurować raporty SEO, aby pomóc lokalnym klientom. Jednym z obszarów, których brakuje wielu agencjom, zwłaszcza w lokalnym SEO, jest raportowanie. W przeciwieństwie do przedsiębiorstw i firm międzynarodowych z kadrą kierowniczą i udziałowcami wyższego szczebla, wielu lokalnym firmom zależy tylko na tym, aby zwiększyć ruch pieszy w swoich drzwiach.

 

Upraszczając nasze podejście i koncentrując się na raportowaniu tylko bardzo istotnych danych, agencje mogą lepiej służyć lokalnym firmom i budować silniejsze relacje. Oto siedem wskazówek, jak poprawić lokalne raportowanie SEO i służyć lokalnym klientom.

 

1. Uprość raporty

Uproszczenie raportów SEO to nie tylko wskazówka, której powinny przestrzegać lokalne agencje SEO – ale taka, którą powinna również każda agencja. Naszym pierwszym impulsem jako marketerów i komunikatorów jest dostarczenie jak najbardziej szczegółowego raportu. Jest to jeszcze bardziej prawdziwe, gdy marketerzy muszą zakopać złe wyniki kampanii pod górą informacji.

 

Jednak nasze raporty powinny zawierać jasną i zwięzłą historię o skuteczności naszych kampanii marketingowych. Skomplikowane raporty z niepotrzebnymi danymi odwracają uwagę od sukcesu kampanii i sprawią, że niektóre oczy będą błyszczeć po ich przeczytaniu.

 

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby lokalne raporty SEO były proste i łatwo przyswajalne dla klientów:

 • Wyznacz jasne cele : określ cele kampanii u góry raportów i przytocz najistotniejsze dane, które pozwolą Ci informować o postępach w osiąganiu tych celów.
 • Wyeliminuj niepotrzebne metryki : dla neofity SEO metryki takie jak całkowita liczba słów kluczowych, wyświetlenia i linki zwrotne mają bardzo małe znaczenie, jeśli nie kierują ruchu pieszego do sklepu.
 • Użyj jednego okresu raportowania : niezależnie od tego, z ilu narzędzi korzystasz, powinieneś trzymać się śledzenia jednego okresu raportowania (np. ostatnich 30 dni lub dwóch tygodni) na podstawie czasu dystrybucji raportów.
 • Wizualizuj dane : narzędzia takie jak Semrush udostępniają wykresy kołowe i liniowe dla ważnych danych dotyczących słów kluczowych, które mogą pomóc klientom wizualizować postęp kampanii. Google Analytics zapewnia również wizualizacje danych, takich jak nowi lub powracający użytkownicy.
 • Podziel raporty na różne sekcje : nie przechodź od danych o użytkownikach bezpośrednio do danych z mediów społecznościowych bez wyraźnego podziału raportów na sekcje. Na przykład lubię organizować moje raporty w rozdziały, takie jak „Przegląd ruchu”, „Przegląd lokalnych słów kluczowych”, „Przegląd mediów społecznościowych” itp.
 • Opowiedz historię : nie zasypuj klientów metryką po metryce. Zamiast tego wyjaśnij metryki w krótkich akapitach na górze lub pod wykresem. Czasami na początku raportów i audytów dołączam krótki jednostronicowy elementarz SEO, aby pomóc ludziom zrozumieć, jaką wartość dodajemy.
Uprość raporty

2. Wybierz odpowiednie dane

Częścią opowiadania historii za pomocą danych jest wybieranie poprawnych danych, które są istotne dla tej historii. Większość lokalnych firm tak naprawdę dba tylko o dwa istotne wskaźniki:

 • Ruch drogowy.
 •  Konwersje

Nie oznacza to jednak, że powinieneś zignorować wszystkie ważne dane, ale że powinieneś wybrać te, które są istotne dla Twojej historii. Nawet dane, takie jak ogólny ruch, nie pokazują, jak kwalifikowany jest ten ruch ani z jakich kanałów pochodzi ruch.

 

Dlatego lubię uwzględniać następujące istotne dane z Google Analytics :

 • Najlepsze strony docelowe.
 • Lokalizacja według miasta (użytkownicy, nowi użytkownicy, sesje, współczynnik odrzuceń itp.).
 • Sesje ogólne.
 • Kanały o największym ruchu według sesji.
 • Źródła ruchu/medium.
 • Nowi a powracający klienci.

Te dane informują naszych klientów, które kampanie generują największy przepływ ruchu oraz z jakich miast i źródeł. Chciałbym również uwzględnić dane Google Search Console w moich raportach w celu śledzenia danych SERP (strony wyników wyszukiwania), takich jak kliknięcia, wyświetlenia i CTR (współczynnik klikalności).

Potrzebne będzie też narzędzie do raportowania danych o słowach kluczowych, takie jak Semrush lub Ahrefs . Semrush zapewnia nawet zgrabne narzędzie do łatwego konstruowania raportów i budowania szablonów dla przyszłych klientów.

 

3. Segmentuj słowa kluczowe według lokalizacji

Zagłębiając się w bardziej lokalne aspekty SEO, musimy upewnić się, że nasze raporty są odpowiednio zoptymalizowane pod kątem raportowania tylko danych o lokalnych słowach kluczowych. W tej sekcji potrzebujesz zaawansowanego narzędzia propozycji słów kluczowych, takiego jak Semrush, Moz lub Ahrefs.

Użyłem Semrusha do stworzenia nowego projektu i zaimplementowania śledzenia pozycji dla moich najbardziej strategicznych słów kluczowych w tym przykładzie. Jak widać poniżej, skonfigurowałem śledzenie pozycji dla wyszukiwań w obszarze metropolitalnym Houston. Następnie mogę przesłać słowa kluczowe, które śledzę z Semrush, a nawet Google Analytics, aby raportować. Aby filtrować śledzone słowa kluczowe, mogę również dodać tagi, które dzielą je na określone kategorie.

 

Możesz uzyskać tak szczegółową listę, jak chcesz, oddzielając słowa kluczowe według fraz pytających, wyszukiwań „w pobliżu” lub umieszczając na liście słowo kluczowe związane z miastem. Po skonfigurowaniu śledzenia pozycji i tagów możesz łatwo wyeksportować lub dodać te słowa kluczowe do CSV lub narzędzia raportowania Semrush.

4. Segmentuj ruch według urządzenia

Równie ważne dla śledzenia lokalnych kampanii SEO jest filtrowanie danych według urządzenia. Dlatego lubię umieszczać w moich raportach sekcje przedstawiające ruch według urządzenia, a nawet tak szczegółowe, jak według lokalizacji i urządzenia.

 

Jeśli chodzi o SEO lokalne, ruch z wyszukiwarek mobilnych jest prawdopodobnie ważniejszy niż ruch z komputerów stacjonarnych, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę połączenia typu „kliknij, aby połączyć” i zamawianie mobilne, które są zwykle wykonywane na smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym.

5. Śledź lokalne wyniki SERP

Kolejną ogromną różnicą w podejściu Google do wyszukiwania lokalnego jest używanie narzędzi takich jak Local Search Pack i Google Business Profile. W przypadku kilku lokalnych firm wizytówki w profilu firmy Google mogą być znacznie większym źródłem konwersji i ruchu pieszego niż ich rzeczywista witryna.

 

Aby śledzić dane z profilu firmy Google za pomocą dowolnego konwencjonalnego narzędzia do raportowania, musisz zarejestrować się w oprogramowaniu sprzęgającym. Jednak wiele narzędzi słów kluczowych, takich jak Semrush, oferuje szczegółowe informacje o słowach kluczowych w lokalnych wynikach wyszukiwania, takie jak wyniki lokalnych pakietów i polecane fragmenty.

 

Te informacje są bardzo przydatne dla firm, które chcą znaleźć się w wyszukiwaniu „w pobliżu”, które generują duży ruch w ich firmie. Wyeksportuj te dane do pliku CSV lub prześlij je bezpośrednio do narzędzia raportowania firmy Semrush.

 

6. Wyjdź poza standardowe narzędzia i wskaźniki SEO

Wykraczając poza pakiet lokalny, możemy dodać kilka dodatkowych KPI (kluczowych wskaźników wydajności) do naszych lokalnych raportów SEO, które są bardzo istotne dla firm. Na przykład rozważ uwzględnienie następujących danych w następnym lokalnym raporcie SEO:

 •  Opinie
 • Niepowiązane wzmianki o marce.
 • Linki zwrotne (jeśli dotyczą Twojej kampanii).
 • Zaangażowanie w mediach społecznościowych.

Być może będziesz musiał kupić narzędzie społecznościowe lub uaktualnić swoje konto Semrush, aby śledzić wzmianki i zaangażowanie w mediach społecznościowych. Możesz jednak również przeprowadzić ręczne badania, aby monitorować zmiany w ocenach recenzji, niepowiązane wzmianki o marce lub zaangażowanie w mediach społecznościowych w przypadku popularnych postów, które możesz dodać do swoich raportów.

7. Podaj przydatne informacje

Na koniec chcemy podsumować nasze raporty, dodając na końcu sekcję podsumowującą wyniki kampanii i przyszłe działania na podstawie prezentowanych danych. Ta sekcja pomoże ci uzupełnić swoją historię przy użyciu dostarczonych danych i pomoże klientom zrozumieć, co im przedstawiłeś.

 

Uważam również, że dodanie ostatniej sekcji z rekomendacjami jest ważne, ponieważ wiele kampanii może być utrudnionych przez niskie budżety lub niechętnych klientów, którzy nie chcą podejmować wszystkich niezbędnych kroków w celu zmiany swojej witryny. Jeśli więc Twoja kampania ugrzęzła, ponieważ lokalna firma nie zaktualizuje swojej witryny ani nie wprowadzi zalecanych zmian, pamiętaj, aby ładnie im przypomnieć na końcu raportu i wyjaśnić korzyści płynące z Twoich rekomendacji.